||
LICZNIK:
|
|
Początkowo akrylamid był znany tylko z zastosowania przemysłowego, w takich procesach, jak produkcja plastiku, gum, papieru i kosmetyków. Powstaje w produktach spożywczych w wyniku reakcji chemicznej, znanej pod nazwą reakcji Maillarda. Jest ona reakcją chemiczną pomiędzy aminokwasami (cegiełkami budulcowymi białek), a cukrami, takimi jak glukoza, fruktoza i laktoza.
Oznacza to, że akrylamid w wysokich dawkach wykazuje własności uszkadzania tkanki nerwowej.
Wysokie dawki tego związku, stosowane u zwierząt, prowadziły do rozwoju chorób nowotworowych i zaburzały procesy rozrodcze.
Czy wiesz, że... ilości akrylamidu w gotowanych ziemniakach (w 120 g) przekraczają obowiązujący limit akrylamidu 25 razy?
Gorzej wygląda sprawa frytek. Nie dość, że wykazują ogromne ilości akrylamidu, to zawierają dodatkowo tłuszcze typu trans. A każdy spożyty ich gram oznacza zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca o 20%, co stwierdzili uczeni tym razem z Kanady. Zwiększa się również ryzyko udarów.
"Według moich obliczeń - mówi naukowiec z amerykańskiego Clark University, prof. Dale Hattis - akrylamid jest przyczyną kilkunastu tysięcy przypadków zachorowań na raka rocznie".
Obserwacje te potwierdza amerykańska toksykolog z Food Standarts Agency, dr Diane Benford: " Nie możemy określić jego (akrylamidu - J.M.) poziomu bezpieczeństwa. Musimy przyjąć, że każde narażenie na niego (...) może być ryzykowne".
Uczeni są zgodni, że najwyższe stężenie akrylamidu znajduje się produktach, które są długo smażone, smażone w głębokim tłuszczu lub pieczone. Należą do nich ciastka, pieczywo i frytki. Komitet ekspertów ds. Dodatków do Żywności podaje, że największy udział w ogólnym spożyciu akrylamidu w większości państw mają następujące produkty: chipsy ziemniaczane, chrupki ziemniaczane, kawaciasta, ciastka i herbatniki oraz chleb i inne gatunki pieczywa.
Dotychczas nie wykryto w ogóle akrylamidu w produktach gotowanych i gotowanych na parze. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć - podczas gotowania temperatura nie przekracza 100o C i nie zachodzą reakcje brązowienia.
Paulina Wakuła kl. 2b